VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ

Velká čínská zeď aneb jak jsme si (ne)užili zastávku v Číně

Pro cestu do Vietnamu jsme zvolili let s China Airlines (protože byly akční letenky), což pro nás znamenalo 20hodinovej přestup v Pekingu na cestě tam a 15hodinovej přestup na cestě zpět. Jeden z přestupů jsme se rozhodli využít k návštěvě Velké čínské zdi, a protože více času bylo při cestě tam, bylo jasno, kterej z nich to bude.

Našli jsme si jednu z částí blízkých Pekingu, o níž bylo psáno, že je méně turistická než jiný, sepsali si krok za krokem cestu, jak se tam dostat a vypočítali si, kolik přibližně máme vyměnit peněz, aby nám to tak akorát vystačilo.

Do Pekingu jsme dorazili v brzkých ranních hodinách 2. května 2019. Z fronty na tranzitní víza jsme pozorovali východ slunce. Protože jsme chvilku bloudili, než jsme našli přepážku, kde se tranzitní víza udělovala, měli jsme na pozorování svítání celkem dost času. Kontrola byla důkladná, pár lidem víza odmítli dát, a tak byli odsouzený ke 20hodinovýmu čumění na letišti. My prošli bez problémů (taky v našich pasech nebylo nic, co by dostání víz ohrožovalo). Zbývalo vyměnit peníze a koupit SIMku a hurá pryč z letiště. SIMka ve výsledku byla asi zbytečná (stála kolem 500 Kč), ale nechtěli jsme riskovat, že se někde ztratíme, když si venku ani nic nezvládneme přečíst.

Letištním vlakem jsme se dostali na jakýsi hlavnější nádraží blízko centra města, na němž staví spousta autobusů a dole metro, taky tam je plno kaváren a restaurací. Skoro v žádný z nich neumí obsluha anglicky. My si jen koupili hnusný kafe, který jsme vypili „na čerstvým vzduchu“ před nádražím na zaplivaným schodišti pod dozorem několika kamer. Původně jsem chtěla navštívit onu místnost, ale když jsem konečně vystála dlouhatánskou frontu a dostala se do místnosti, kde se ty (turecký) záchody nacházely, udělalo se mi tak šoufl, že bych ze sebe asi nevymáčkla ani kapku, a tak jsem to vzdala. Ostatní čekající ten smrad nijak nevyváděl z míry a dokonce si u společnýho umyvadla jeden pán omýval okurku, do který se s chutí zakousnul, ještě než prostor veřejných záchodů oddělenej od chodby odporným závěsem z gumových plátů opustil.

Po záchodovým fiasku jsme vyrazili rovnou čekat na náš autobus. Tam dole bylo hrozně lidí a jedna skoro nekončící fronta. Tu jsme obešli, abysme zjistili, že začíná na nástupišti označeným naším číslem. Nějakej mladej kluk tam tomu šéfoval a hned nám hlásil, ať se hezky zařadíme na konec fronty. Na otázku, jak často autobus 916 (plus klikihák) jezdí, odvětil, že každou hodinu. Fronta už teď vypadala na minimálně pět autobusů. To by znamenalo, že vyjedeme cca za 5-6 hodin, což moc nesedělo s naším plánem, že celej výlet krásně stihneme. Nicméně jsme se poslušně zařadili na konec fronty a brzy přijel autobus. Ten se záhy naplnil a fronta se přitom skoro nepohla. Když odjel, spadl nám obrovskej kámen ze srdce, protože hned po něm přijel další a po něm další a tak dál. Do šestýho jsme se už nacpali i my a vyrazili jsme pryč z města.

Cesta měla trvat asi hodinku, možná hodinku a půl. Jel s náma jeden pán, jehož úlohou bylo opakovat názvy zastávek po nahraným hlasu. Opakoval to po něm taky čínsky. Když jsme ale vyjeli za město, tak se sebral a šel dozadu spát. Pak dlouho žádný zastávky nebyly, protože jsme skoro jenom stáli v koloně. Naštěstí (pro můj močák) mě rozvrzanej autobus dost ukolíbal, takže jsem většinu cesty prospala. Přibližně po třech a půl hodinách „jízdy“ jsme byli na místě – přesněji na zastávce, ze který měl údajně jezdit autobus, což nám ale nebylo nikým potvrzeno. Nutno dodat, že celou cestu jsme potkávali jenom Číňany, ani autobusem s náma nejeli žádný zahraniční turisti. Když jsme se na zmíněný zastávce ocitli, byly skoro dvě hodiny odpoledne a my naivní snílci si mysleli, že touhle dobou už budeme na zpáteční cestě. Vyhodnotili jsme možnost svezení se taxíkem jako nejrozumnější.

A tak jsme se poprvý setkali s opravdovou asijskou dopravou. Taxikář měl starou dovávku, ze který byly vyrvaný sedačky a místo nich v ní byly dřevěný lavice, aby se dovnitř vešlo víc lidí. Neuměl ani slovo anglicky, ale za smlouvání nás poplácával po rameni a hlasitě se smál. A z ceny slevil. Protože se mu nepodařilo auto naplnit na zastávce, snažil se o to i po cestě. Ale jinak jezdil jako pravej asijskej pirát – nepřetržitě troubil, předjížděl úplně všechny a skoro celých 20 minut jízdy jel v pruhu pro motorky.

Po zakoupení vstupenek jsme zjistili, že naše dokonalý propočty trochu selhaly a asi nebudeme mít dost peněz na cestu zpátky. Na internetu jsme se v rámci příprav dočetli, že peníze se nesmí měnit jinde než v bankách, musí se při výměně doložit pas a podepsat stvrzenka. A tak jsme ve frontě (ano další frontě) na shuttlebus zkusili vyprosit výměnu pár juanů od jediných turistů široko daleko, kteří se ale rozhodli nespolupracovat.

Nemělo smysl propadat panice, pořád ještě jsme se nedostali tam, kvůli čemu jsme tuhle šílenou cestu podnikli. Shuttlebus nás zase o kousek popovezl a konečně jsme stanuli pod Velkou čínskou zdí! Moc jsme si to neužívali, zatím nebyla vidět a všude byly stánky. A hlavně mraky lidí. Naštěstí dost z nich mířilo k lanovce, kterou jsme si nechali ujít a šli po svých (ale abyste si nemysleli, ani na schodech to rozhodně nebylo bez lidí).

Jako podstatný vnímám zmínit to, že celej den pražilo slunce a bylo strašný vedro (nikoho asi nepřekvapí, že opalovací krém si hověl v krosně kdesi na letišti). Moc jsme se nekochali, neodpočívali ani nepili (s sebou jsme měli jen malou flašku vody). Celej výlet se zvrhnul v jedinou touhu –  už si to odbýt, ať můžeme konečně jet zpátky a zvládnout se nějak rozumně dostat na letiště, dokud nebude noc a něco tam bude pravidelně jezdit. Taky jsme se kromě ranního kafe ničím za celej den neobčerstvili, i když v tom stresu jsme vlastně ani neměli hlad.

 A pak jsme stanuli nahoře. Na Velké čínské zdi. Zřejmě nebude překvapením, že se pocit štěstí nedostavil. Museli jsme chytit jeden směr a tam společně s davem jít. Trošku jsme se rozhlídli a udělali si povinnou fotku, na který vypadáme jako blbečci. Potom jsme šli kousek na druhou stranu, ale netroufli jsme se jít někam moc daleko, protože čas běžel. Cesta dolů byla svižnější, i když nás furt zdržovaly pomalý děti nebo lidi, co si dovolovali si cestou povídat a občas se dokonce zastavovat.

Zpátky mezi stánky. Rozhodli jsme se zkusit vyhandlovat nějaký peníze v Subway a zároveň si tam zakoupit jakýkoli studený pití. A k naší radosti (i překvapení) se nám tam zadařilo obojí! Dokonce nás slečna ani nenatáhla a dala nám slušnej kurz. Konečně jsme se tedy mohli vydat na zpáteční cestu hrůzy. Neměli jsme tušení, kde hledat zastávku, na níž staví ten údajnej autobus, ani jak se jmenuje zastávka, na který nás naložil taxík a ze který odjíždí náš spoj do města. Ale vesmír se nám asi chtěl revanšovat a my ani nestihli dojíti k silnici a spatřili jsme našeho taxikáře, jak tam pobíhá a shání si další klienty. Cenu už jsme měli vyjasněnou z minula, takže jsme rovnou zamířili ke svýmu kočáru.

Na autobusový nádraží, kde začalo naše dobrodružství, jsme se dostali v čase večeře, tudíž bylo jasný, co je naším posledním úkolem: sehnat si výborný jídlo za odměnu, že jsme to zvládli! Jak už jsem zmínila, skoro žádná obsluha nemluvila anglicky, a protože jsme hledali jídlo rostlinný, nelajzli jsme si dát něco náhodnýho. Po pár pokusech se na nás ale usmálo štěstí a dostali jsme skvělý knedlíčky plněný zeleninovou směsí. Protože v tý době ještě byly hůlky můj úhlavní nepřítel (po návštěvě Vietnamu už jsme asi tak okrajoví známí), pár knedlíčků jsem si pořádně vyráchala v sójovce, ale ani to jim na kouzlu neubralo. Cesta na letiště proběhla hladce a ještě jsme si tam před odletem stihli na chvilku zdřímnout.

Zpětně jsme zjistili, že v Číně slaví Svátek práce celkem důkladně (kdo by to byl řekl), takže měli volno z práce i 2. května. Takže nechat si tenhle výlet na náš 15hodinovej přestup, možná bysme si ho užili úplně jinak. Tak třeba někdy příště… A nebo taky ne!

A samozřejmě jsem se spálila. Dovča odstartovala!

Kolik nás co stálo:

Airport Express – 25 juanů/os./1 cesta
Autobus – 15 juanů/os./1 cesta
Taxi – 20 juanů/1 cesta
Vstup na Zeď – 60 juanů/os.
Shuttlebus – 15 juanů (zpáteční)/os.
1 SIM karta –  přibližně 500 Kč

1 juan = 3,3 Kč