OKOLÍ VANCOUVERU

OKOLÍ VANCOUVERU

11 tipů, kam do přírody v blízkým okolí Vancouveru

PUBLIKOVÁNO 11.01.2023

1. Stanley Park

Jako první se nabízí obrovskej Stanley Park. Ač sousedí s úplným centrem Vancouveru, přijdete si v něm skoro jako v divočině. Obrovský několik set let starý stromy, volně žijící zvířata a kolem tohohle lesa divokej oceán. Je na každým, jestli se rozhodne park obejít po pobřeží, nebo si vybere některou z lesních stezek.

Park nabízí spoustu dechberoucích výhledů: na Downtown, na ikonickej most Lions Gate Bridge nebo třeba na populární skalní útvar ve vodě – Siwash Rock. Není výjimkou, že ve vodě zahlídnete plavat tuleně nebo mořskou vydru. Všude pobíhají veverky, na jaře můžete pozorovat roztomilý mláďata vodních ptáků a v létě se můžete vykoupat na jedný ze tří pláží. V centrální části stojí za pozornost taky malebný jezírko Beaver Lake.

2. Lighthouse Park

Máte rádi majáky? My taky! Proto tuhle klasiku nemůžete vynechat. Point Atkinson Lighthouse je nádhernej červenobílej maják, kterej najdete v krásným Lighthouse Parku ve West Vancouveru. Procházka parkem – lesem – je krátká, ale moc příjemná, po pobřeží si můžete vybrat z množství skal na odpočinek, sváču nebo posezení s výhledem. Díky skvělý poloze si maják můžete prohlídnout z různých úhlů a že to z každýho stojí za to!

A protože se park nachází přímo ve městě, dostanete se k němu pohodlně autobusem (parkoviště ovšem samozřejmě nechybí).

3. Tunnel Bluffs

Úžasná vyhlídka na zalesněný ostrůvky a oceán, kterou byste rozhodně neměli vynechat, pokud ve Vancouveru trávíte nějaký čas a jste pojízdní. Tohle místo se nachází asi 30 kilometrů od města a za výlet jednoznačně stojí. Výchozí bod je z městečka Lions Bay (dojet autobusem se tam dá, jen je to trochu na delší lokte), túra je to sice výživná, ale bude vám na ni stačit jen půlden – trasa není dlouhá.

Náš tip zní: Vyražte na Tunnel Bluffs z odpočívadla u dálnice – tady. Sice budete muset přebíhat dálnici, jít do prudšího kopce (ale kratší trasu) než z Lions Bay a parkování je tady oficiálně povolený jen půl hodiny, ale zase cestou potkáte minimum lidí, což se o vrcholku a části společný cesty s druhou trasou rozhodně říct nedá.

4. Mount Seymour

Mount Seymour, hora tyčící se do výšky 1449 metrů, je třetím vrcholem na trase s dechberoucíma výhledama. Můžete se z ní rozhlídnout do všech světových stran a jen si vybrat, jestli se chcete kochat pohledem na Vancouver, kterej má odtud člověk jako na dlani, nebo se dívat na zasněžený vrcholky okolních hor.

Když na tenhle výlet vyrazíte ráno, je dost možný, že i o víkendu budete mít všechny úchvatný výhledy jenom pro sebe. Větší část turistů totiž dojde jenom k prvnímu z vrcholů s názvem Pump Peak. My se sem vydali na jaře, takže poslední úsek trasy ve sněhu byl o něco náročnější, ale rozhodně stojí za to ty poslední výškový metry vystoupat! V zimě můžete Mount Seymour vyšlápnout na sněžnicích, nebo se na ní vydat lyžovat.

5. Grouse Mountain

Hora Grouse se nachází na samým okraji města, proto se o ní můžete dočíst taky jako o „vrcholu Vancouveru“. Je dobře dostupná veřejnou dopravou (autobusem číslo 236), z centra jste tam za 40 minut. Výstup do výšky 1231 metrů je náročnej, hodně strmá trasa vede lesem a většinu cesty se šlape po schodech. Zasloužený výhledy na celý město i oceán čekají až nahoře (pokud vás nechytne mlhavý počasí stejně jako nás). Dobrá zpráva pro lenochy – nahoru se dostanete i lanovkou. 

Grouse Mountain je jedním z oblíbených lyžařských areálů v blízkosti Vancouveru. Můžete tak její návštěvu zařadit i v průběhu zimy (jen se připravte na spoustu lidí – hlavně o víkendu).

6. Capilano Lake

Hned pod Grouse Mountain můžete najít (umělý) jezero, který slouží jako zásobárna vody pro Vancouver, proto je taky schovaný za plotem. U jezera je ale fajn prostor pro posezení s výhledem na vodní plochu. Zajímavým prvkem je i přehrada přes řeku CapilanoCleveland Dam. Kromě relaxu u jezera si tady můžete dopřát i krásnou kratší procházku kaňonem Capilano River a podívat se na přehradní hráz i zespodu.

O kousek níž po proudu řeky je most Capilano Suspension Bridge, což je oblíbenej turistickej cíl. Vstupný je přemrštěný a lidí pořád spousta (na Vánoce bývá i se světelnou výzdobou), tudíž jsme ho vynechali.

7. Cypress Mountain

Ze střediska Cypress Mountain jsou za nás ty nejkrásnější výhledy z trojlístku skiareálů v okolí Vancouveru, proto tuhle návštěvu rozhodně neměli vynechat! Nejvýš položeným bodem nad všema sjezdovkama je Mount Strachan s výškou dosahující 1459 metrů. Tahle hora nabízí dechberoucí výhledy na oceán s řadou menších i větších ostrůvků v čele s oblíbeným ostrovem Bowen. Za dobrýho počasí se na obzoru rýsujou taky obrysy obrovskýho ostrova Vancouver, kde se nachází hlavní město Britské Kolumbie Victoria.

Zkusili jsme si tady i snowboardování při západu slunce, což je taky jeden ze zážitků, kterej musíme doporučit!

8. Lynn Valley a Norvan Falls

Lynn Valley je čtvrť v North Vancouveru, jedné z částí města Vancouver. Na okraj parku se proto pohodlně dostanete autobusem. Park je oblíbeným cílem pejskařů a kolařů, procházek v něm můžete udělat nesčetně, nám se ale nejvíc líbila ta k vodopádu Norvan Falls.

Vodopád je od nejbližší zastávky MHD vzdálenej asi 7 kilometrů. Cesta vede skrz krásnej les a kolem průzračný řeky. Vodopád není z největších, ale moc se nám líbil. Skvělá je taky visutá lávka nedaleko cíle. Po procházce se můžete zajít podívat i na jezírko Rice Lake, který může být ideálním místem pro svačinku!

9. Bowen Island

Ostrov Bowen je ideálním místem pro jednodenní výlet. Trajekt na ostrov jezdí z Horseshoe Bay ve West Vancouveru, kam se pohodlně dostanete autobusem (je lepší využít MHD, za auto si jinak zaplatíte celkem drahý parkování). Protože je ostůvek malej, můžete se na něm pohybovat jenom pěšky. V městečku, kam dorazí trajekt nic moc není, ale kavárna, restaurace ani obchůdek v něm nechybí.

Vyrazit můžete na nejvyšší bod ostrova – Mount Gardner. Můžete si vybrat z několika tras, celá cesta může být dlouhá cca 15 kilometrů. Procházka vede krásným lesem typickým pro Britskou Kolumbii, cestou se můžete mrknout na krásný jezírka a neminete ani výhledy na oceán a okolní ostrůvky a na Vancouver.

10. Whytecliff Park

Jenom kousíček od Horseshoe Bay se nachází Whytecliff Park s nádherným pobřežím. Tohle místo je ideální jako kratší zastávka při cestě z jiného výletu. Moc velká procházka se tady totiž nevymyslí. Ale jestli rádi pozorujete západ slunce, tady si přijdete na svý.

Uvidíte tady krásný skály omývaný oceánem, vysoký hory, a který z Vancouveru nedohlídnete, a hlavně skalistej ostrůvek, na kterej dojdete po přírodním kamenným mostě. Typicky nechybí živej doprovod v podobě (nejen) vodního ptactva nebo tuleňů.

11. Deep Cove

Deep Cove je čtvrť v North Vancouveru – na samým konci města. Protože je na pobřeží u zátoky, stala se oblíbeným místem pro kajakáře. Kajak si můžete u pobřeží pohodlně půjčit. Protože jsme pořád ve městě, dá se na místo snadno dostat i autobusem.

A jestli kajak není nic pro vás, nezoufejte. V Deep Cove si najde vyžití každej. V létě budete rádi za příjemnou pláž a při nekoupacím počasí můžete vylézt na vyhlídku Quarry Rock a podívat se na zátoku pěkně shora.