SQUAMISH

Co jsme stihli ve Squamish

PUBLIKOVÁNO 9.10.2021

Squamish je městečko na samým konci zátoky, do který se vlévá krásná Squamish River. Je zasazený do nádherný přírody, mezi vysoký hory a krásný lesy, nechybí vodopády a skalní masivy – je to oblíbená destinace lezců. Z Vancouveru se tam dostanete za hodinku po jedný z nejhezčích hájvej, po kterých jsme kdy jeli. Tahle dostupnost, místní příroda, neskutečný výhledy a spousta možností, kam vyrazit, ze Squamish dělá výbornej, ale často dost přelidněnej výletní cíl. Stejně jako zbytek města jsme se tam taky za naše vancouverský působení několikrát vydali. Buď na otočku, nebo na víkend.

Squamish je jedním (z mnoha) míst v Britské Kolumbii, kde žili původní obyvatelé – Squamish Nation. Spousta z jejich potomků teď žije ve Vancouveru, v okolí našeho tamního bydliště. Cestou do Squamish tak na dálnici můžete vidět cedule psaný v angličtině i jazykem původních obyvatel. Centrum městečka je malý a hezky udržovaný, nebyli jsme z něj nijak moc nadšený, ale každopádně stojí za navštívení. Výhledy na hory zaručeny. Taky se dá dojít fajn procházkou až k zátoce, kde je to moc hezký (jen jsme se tam vydali za počasí, který nebylo zrovna plážový).

Místo, který ve městě naopak doporučit nemůžeme, je Eagle Run – místo u řeky, kde se údajně dají pozorovat orli bělohlaví. Byli jsme tam třikrát a viděli jsme jedinýho a pěkně zdálky! Známe ale lidi, co měli štěstí o něco větší, každopádně orlů jsme v Kanadě viděli hodně a jako místo na ně bohatý Squamish podle nás rozhodně není.

Stawamus Chief Provincial Park

V tomhle provinčním parku jsme šli na Chief Peaks, tři vrcholky blízko sebe (First, Second a Third Peak). Vypravili jsme se sem na úplným začátku dubna jako na první výlet s novou károu. Velkou výhodou je, že nejvyšší ze tří vrcholů má jen něco přes 700 metrů nad mořem, takže je výlet vhodnej už pro brzký jaro, což většina jiných kopců kolem Squamish rozhodně není. Sníh jsme cestou vůbec nepotkali.

Rozhodně to ale neznamená, že si pěkně nemáknete do kopce. Naopak. Na 6 kilometrech se nastoupá 650 výškových metrů! Hodně velká část trailu taky vede po schodech a výchozí bod je jen lehce nad hladinou moře. Na všechny vrcholy se ale škrábat nemusíte, když se vám nebude chtít. O dost se ale ochudíte. My naivně vynechali ten první, protože jsme došli k závěru, že právě na ten jde nejvíc lidí a výhled stejně bude lepší z těch vyšších, což nás nakonec trochu mrzelo. Je z něho totiž nerušenej výhled na zátoku a hory na její druhý straně, zato výhledu ze druhýho vrcholu překáží právě First Peak i se všema lidma, co na něm jsou! Výhledy ze druhýho i třetího vrcholu byly ale taky náramný! Vylézt k nim bylo maličko obtížnější (nechyběly ani ocelový lana na přidržování), ale když to zvládnou Indové v džínách a s půllitrovou petkou vody v ruce, tak už každej.

Počasí nám nevyšlo úplně ideální, na třetím vrcholu se přihnaly mraky a při obědě nám začaly padat krupky, ale výhledy i tak stály za tu dřinu a odříkání! Ani další výhleduchtivý turisty počasí neodradilo, a tak byly cesty dost plný lidí. Pravdou ale je, že naše prvotní úvahy nebyly úplně daleko od pravdy a s výškou se koncentrace lidí zmenšovala.

Chief Peaks si rozhodně nenechte ujít! Dobrý je spojit výšlap i s návštěvou třetího nejvyššího vodopádu v Britské Kolumbii –  Shannon Falls –  kterej je stejně v bezprostřední blízkosti parkoviště (jednoho ze dvou, odkud se dá nahoru vyrazit). Doporučujeme vyrazit co nejdřív před létem, protože čím později, tím víc lidí. Hlavně v létě je potřeba si „svoje místo“ předem rezervovat. Taky je dobrý vyrazit co nejdřív ráno, to se nám moc nepovedlo a bylo to znát.

Elfin Lakes

Tenhle výlet ke dvěma malým ledovcovým jezerům v Garibaldi Provincial Parku se nám líbil moc. Na Elfin Lakes jsme vyrazili v půlce května, čemuž odpovídaly horský podmínky. Jezera jsou ve výšce přes 1 600 metrů. Na trase byla ještě spousta sněhu a jezera byly zamrzlý a taktéž pokrytý sněhem. Led už ale pomalu už začínal roztávat, takže po okrajích prosvítala nádherná tyrkysová barva. Celá cesta byla fakt zážitek! Krásný výhledy na hory blízký i vzdálenější. Vyšlo nám skvělý počasí, a tak byl zážitek o to lepší, když jsme se drápali sněhem v krátkým rukávu a kraťasech. (Samozřejmě nás nenapadlo se namazat, takže jsme se parádně spálili.)

Elfin Lakes jsou oblíbený taky díky kempu, kterej je hned u nich. Je potřeba ho předem rezervovat a zážitek z tohohle nádhernýho místa se rázem násobí. My jsme tuhle možnost nevyužili, výlet se dá snadno zvládnout i na otočku. Celá trasa má 20 kilometrů a jde se stejnou cestou tam i zpátky. A ač se jedná o krásnej výlet do krásných hor, převýšení není nijak závratný, takže se tenhle trek dá počítat mezi ty pohodovější v okolí Vancouveru (na 10 kilometrech nastoupáte jen 800 metrů).

Stejně u jako Chief Peaks spadá tahle trasa do skupiny nadměrně oblíbených a tím pádem nutných k rezervaci v letních měsících! Za nás byl výšlap k Elfin Lakes tím nejhezčím, co jsme v okolí Squamish podnikli, takže doporučujeme všema deseti!

Squamish Valley

Údolí kolem majestátní a úžasný Squamish River je jednou z nejoblíbenějších kempovacích destinací všech obyvatel Vancouveru. Od centra městečka musíte ještě dost popojet, velkou část po gravelce. Kolik člověk najede kiláků je dost individuální, záleží na tom, jaký místo si ke kempování vybere. Spotů kolem řeky je nepřeberně, výhledy jsou krásný všude, stačí jet, dokud nějaký volný místo nenajdete.

My o Squamish Valley slyšeli hodně. Spousta lidí tam jezdí na odpočinkový a párty víkendy a prý tam bývá hlava na hlavě. Samozřejmě hlavně v létě. Nám se tohle podstupovat nechtělo, stejně tak se nám nechtělo celej víkend jen sedět u auta, jíst a pít (což je kanadskej tradiční styl kempování), a tak jsme se tam vydali o jednom květnovým víkendu, kdy hlásili déšť a předpověď celkem dobře taky vyšla. Naštěstí ale nepršelo celej víkend a déšť se omezil jen na občasný přeháňky. Svůj pčel ale počasí splnilo, kromě nás tam nebyl skoro nikdo, což bylo fakt parání. Vybrali jsme si fajn místo s výhledem na neskutečný vodopády, zalesněný kopce a mlhavý obláčky valící se kolem nich sem a tam.

Jenom sezení a koukání ale nepřipadalo v úvahu, takže jsme počkali na bezdešťový okýnko a vyrazili jsme na parádní procházku. Byla tam vyhlídka na údolí, byl tam vodopád a nepotkali jsme ani živáčka, takže úplně snovej výlet! Trail se jmenoval High Falls Creek Path, byl 8 kilometrů dlouhej a převýšení činilo 550 metrů. Některý úseky byly celkem náročný, šplhání se na skály a srázy, ale nebylo jich moc. Protože jde o okruh, doporučujeme vzít trasu tak, jak jsme ji šli my – nahoru pěšinou víc do kopce a dolů po silničce s pozvolnějším klesáním.

Alice Lake Provincial Park

Hodně oblíbenej provinční park kousíček od Squamish je dobrou volbou pro pohodovej den u vody, na vodě a s krátkou nenáročnou procházkou. V parku se nachází čtyři jezera (možná spíš jezírka), my si je chtěli prohlídnout všechny, tak jsme vyrazili na šestikilometrovej Four Lakes Trail. Kromě jezer Alice, Stump, Fawn a Edith na týhle trase můžete potkat Cheekye River, která se nám líbila z celý procházky asi nejvíc. U největšího z jezer, Alice Lake, je možnost kempovat nebo se koupat. My na něm provětrali kajak, ale na ten je jezero celkem maličký.

Nedaleko parku je ještě jedno jezero, který stojí za návštěvu. Cat Lake je údajně nejteplejší jezero v Britské Kolumbii, dá se celý obejít a tvarem (vzdáleně) připomíná kočku. Taky je u něho moc hezký kempoviště a pláž s novýma molíčkama. My tam byli za deštivýho počasí, takže jsme se nekoupali a kolem kempilo jen pár lidí. Když je pěkně, bývá narváno.

Murrin Provincial Park

Poslední místo, kam doporučujeme zajít na procházku, sice není přímo ve Squamish, ale je cestou hned u dálnice. U parkoviště je jezírko – Browning Lake – ve kterým se dá koupat. Tohle je zase údajně nejhlubší jezero v Britské Kolumbii. Parčík je maličkej a dost oblíbenej lezcema. Nachází se v něm ale krásná vyhlídka na zátoku se spoustou ostrůvků. Vyhlídka je asi tři čtvrtě kilometru od parkoviště, tudíž na krátký zastavení cestou z výletu je Murrin Provincial Park úplně ideální!

Tímhle výčtem nabídka krás v okolí Squamish určitě nekončí, my bohužel za naše dočasný působení ve Vancouveru víc nestihli. V horách se drží sníh až do začátku léta, na což je třeba při plánování výšlapů myslet. Každopádně je tohle městečko spojením zátoky a pěkně vysokých hor, obrovský řeky, holých skal i zalesněných kopců jednoznačně místem, který stojí za pozornost!