FILTROVÁNÍ

Tip na filtrování vody

Nerozlučným parťákem na výlety nejen do přírody se nám stal náš filtr na vodu značky Sawyer (SAWYER SP128 MINI FILTER)Používáme ho už rok, tudíž už můžeme objektivně hodnotit jeho využití. 

Filtrování je úplně jednoduchý a čištění filtru taky. Čistíme ho vždycky kohoutí vodou po návratu domů. Filtr nás vyšel na 1 300 korun a přefiltrovat se v něm dá až 378 000 litrů vody (takže ho máme na dost dlouhou dobu). Šetříme tak nejenom přírodu, ale i svou peněženku, protože se občas ocitáme na místech, kde je dostupná pitná voda jenom z plastových (mnohdy drahých) flašek. 

V přírodě nejčastěji filtrujeme vodu z potoků a potůčků, podle testů, co jsme viděli na internetu lze přefiltrovat i hodně špinavou vodu z různých tůní a kaluží, ale k tomu jsme naštěstí ještě nemuseli přistoupit. Hodně jsme filtr využívali na Filipínách, kde neteče pitná voda z kohoutku. Dobře nám posloužil na horský chatě ve Slovinsku, tam jinak prodávali litr vody za 4 eura. A překvapivě se nám taky hodil na letišti v Bukurešti, kde jsme neobjevili jediný pítko. Obecně lze říct, že je dobrý přibalit si filtr na vodu do jakýkoli země, kde není pitná voda samozřejmostí.  

Filtr má záruku dva roky. Jedinej problém, kterej jsme s ním my měli, byla díra v pytlíku, ze kterýho filtrujeme, ale dostali jsme místo toho novej a pevnější. Jediný omezení má v zimě, kdy se může mrazem poškodit. Proto je dobrý ho nosit u těla. My si v zimě raději vodu převařovali a filtr nechali odpočívat doma.  

Koupi filtru jednoznačně doporučujeme každýmu, kdo aspoň občas vyráží na vícedenní toulky do přírody nebo cestuje (či plánuje cestovat) kamkoliv, kde nemají zdroj pitný vody na každým rohu, jak je tomu u nás a v našich sousedních státech. Rozhodně se to vyplatí!