ČESKÝ KRUMLOV

2 tipy kam v Českém Krumlově, když omrzí turisti

Krumlov je taková výletní klasika. Všichni už tam byli a všichni nadávali na přehlcenost zájezdama zahraničních turistů. My se rozhodli tam vyrazit (jako kdekdo, hlavně Jihočeši, co to maj v dojezdu), když byly zavřený hranice z důvodu koronavirový pandemie v květnu 2020. Zrovna otevřeli zahrádky a byla krásná slunečná neděle, takže jsme to směřovali k obědu na terásce u řeky. A protože jsme nechtěli jen obejít historický centrum, dát oběd, kafe a jet domů, naplánovali jsme si dvě procházky na místa, který asi každej nezná (nebo se knim nikomu nechce vláčet do kopce), o něž se s vámi s radostí podělíme. 

Křížová hora a kaple na ní stojící

Stačí ujít kousek známěstí Svornosti a dostanete se pod kopec, na kterým stojí kaple Panny Marie Bolestné – je to krásná osmiboká stavba, o níž je pečováno s láskou. Uvnitř si můžete přečíst mnoho o historii stavby i jejích útrapách, kterých se jí v minulým století dostalo. Teď se o ní stará párek nadšených důchodců, kterým na to ale nikdo nepřispívá. Je hodně smutný, že tak bohatý město jako je Krumlov nechá důchodce dřít na takovýhle historický stavbě a nijak jim k tomu nepřispějeCírkev není za městem pozadu a nedává na správu poutní kaple taky vůbec nic.  

Vy se ale do areálu můžete celoročně podívat a přispět do kasičky dobrovolnou částku. Kromě povídání o kapli si v areálu můžete prohlídnout taky vystavený fotky z různých míst – ty se zřejmě čas od času mění. V září loňskýho roku do kaple umístili novej zvon a od letošního února interiér kaple zdobí obraz Krumlovská Madona, jenž je inspirován sochou kdysi v Krumlově uctívanou. Víc si můžete přečíst na jejich webovkách (nebo na místě). 

My se na Křížovou horu vydali po červený a zpátky do města po modrý. Z náměstí na vrcholek jsou to necelý dva kilometry výška kopce je pěkných 623 metrů. Cestou nahoru jsme se pořád zastavovali a užívali si krásný výhledy na ikonický krumlovský stavby. Kromě historickýho Krumlova jsou z vrcholku vidět i okrajový sídliště (ty nikoho moc neuchvátí), ale hlavně je parádně vidět Kleť (nejvyšší hora Blanského lesa – je vysoká 1084 metrů a v okolí dost populární) a na některý šumavský kopečky a krásnou okolní zeleň 

U kaple jsme potkali jen pár lidí. Jistě, situace byla zcela výjimečná, ale my máme srovnání i z dob normálního cestování – to jsme potkali lidí ještě míň. 

Ptačí hrádek

Další pěkná procházka začíná u zámecký zahrady, do který většina turistů taky zavítá (a má proč, zahrada je krásná, upravená a plná vzrostlých stromů). My u ní parkovali, protože je to tam zdarma. Odtud je to jenom kilometr a půl do nedalekýho lesíka, ve kterým se schovává památník postavenej na oslavu vítězství bitvy u Lipska. K památníku nás dovedla zelená turistická značka. Cestou jsme míjeli zbytky historický nádrže, což dle informační tabule svýho času bývala dost zajímavý stavba. Bohužel z ní nezbylo téměř nic.  

I u Ptačího hrádku se dá udělat okruh a dolů z kopce se vrátit jinou cestou – neznačenou, v louce vyšlapanou. Kopec je jen o něco nižší než Křížová hora – má 592 metrů. Tady jsme nepotkali téměř nikoho – při cestě nahoru jen samotnýho psa, při cestě dolů toho samýho psa, ale už i s paničkou. Srovnání s „normální“ dobou nemáme, nikdy jsme o tomhle místě neslyšeli a našli ho až před výletem na mapě.