LINEC

Jednodenní Linec

Na sklonku léta, o jedný slunečný zářijový sobotě jsme vyrazili na rodinnej výlet na počest mamky narozenin do Lince. Linec se nachází nedaleko hranic a z Českých Budějovic cesta vlakem trvá dvě hodinky. Když si cestu naplánujete předem, včasná jízdenka vyjde na dvě stovky/osoba/jedna cesta. 

Nejedná se o žádnou velkou metropoli, takže naším plánem bylo v klídku projít hlavní centrum a památky, hlavně se nikam nehnat. To se nám na jedničku povedlo, stihli jsme vidět všechno, co obsahoval náš seznam a poctivě jsme dodrželi nutný pauzy na kafe, jídlo, pivo i zmrzku. 

Trocha teorie

Linec je hlavním městem spolkový země Horní Rakousy a zároveň třetím největším městem Rakouska. Žije v něm asi 205 tisíc obyvatel a v roce 2009 se stal evropským hlavním městem kultury. V minulosti vedla z Českých Budějovic do Lince první koněspřežná železnice v Evropě, oproti dnešní dvouhodinový cestě byla asi sedminásobně časově náročnější. 

Město se pyšní kontrastama historických budov stojících v těsný blízkosti budov moderních a dokazuje, že moderní architektura může existovat v souladu shistorickýmstavbama nikoho tím neurážet. 

Kromě harmonie staveb je město Linec pyšný taky na svůj lineckej koláč. První zmínka o tomhle dezertu je už z roku 1653 (a jeho tradice je tím pádem téměř o 200 let starší než tradice vídeňskýho sachru). Proto taky lineckej koláč nabízí každá místní kavárna. My ho v Linci neokusili, protože jsem ho mamce upekla jako indicii k tomu, jak budeme trávit narozeninovou sobotu, a tak jsme ho měli všichni dost.  

Co je v Linci k vidění

Katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie (Mariendom, Neuer Dom) 

Krásná novogotická katedrála, jež je považována za největší stavbu svýho druhu vRakousku. Dostavěna byla a v roce 1924. V době naší návštěvy byla věž, která je vysoká 134 metrů, v rekonstrukci, takže lešení lehce kazilo celkovej dojem. Při stavbě věže byla tahle výška strop – nesměla ji přesáhnout, aby nebyla vyšší než slavná vídeňská věž katedrály Stephansdom. Interiér si můžete zdarma prohlédnout, což rozhodně udělejte! 

Náměstí Hauptplatz 

Někdy označováno jako hlavní náměstí se se svojí rozlohou 13 200 metrů čtverečních řadí k největším náměstím v Evropě. Uprostřed se do výšky 20 metrů tyčí Sloup nejsvětější trojice. Byl postaven ve znamení díků za přežitý katastrofy a má symbolizovat sílu města. My se zde ocitli v sobotu dopoledne, kdy bylo celý náměstí zaplněný bleším trhem. Spousta prodejců nabízela nejrůznější veteš, hračky i starožitnosti. Celý náměstí dost žilo a sálalo skvělou atmosférou. 

Linecký zámek 

Hezká ukázka toho, jak jde krásně skloubit starý a nový. Jedno z křídel zámku v roce 1800 poničil požár a v roce 2009 místo něho postavili křídlo nový, moderní. Nikdo se neobtěžoval rekonstruovat původní vzhled, nová stavba se přirozeně napojuje na starou část zámku a vypadá to skvěle! Zámek se tyčí nad Dunajem, na kterej je skvělej výhled ze zámecký zahrady. 

Muzeum umění Lentos a Ars Electronica Center 

Dvě moderní chlouby Lince stojí každá na jednom břehu řeky. Muzeum umění bylo otevřený v roce 2003 a uvnitř se nachází sbírky obrazů, soch i fotek. Patří k nejvýznamnějším sbírkám moderního umění v Rakousku. Uvnitř jsme nebyli, taťku by umění mohlo solidně nudit a stejně nebyl čas.  

Další z moderních dominant Lince – Ars Electronica Center – se otevřela v roce 2009. Uvnitř se nachází Muzeum budoucnosti – expozice o výzkumu a vývoji a taky konferenční sály. Byla jsem tam kdysi na výletě se školou, ale upřímně si už nevybavím jedinou věc, co jsem tam viděla. Tentokrát jsme si návštěvu nechali ujít. 

Zevnějšek budovy je tvořen tzv. světelnou fasádou, což je LED osvětlení měnící barvy, někdy má taky vytvářet zajímavý obrazce a animace. Všechny světélkující vychytávky známe jen z fotek, za tmy už jsme byli z výletu doma. 

Pöstlingberg 

Naší poslední štací byla hora Pöstlingberg tyčící se přímo nad městem. Vysoká je 539 m.n.m., což z ní činí nejvyšší místo Lince. Nejlepší na ní (kromě skvělýho výhledu na město) je, že až nahoru jede tramvaj (číslo 50) z Hlavního náměstí – lístky můžete koupit v automatu na zastávce. Jedná se o nejstrmější tramvajovou trať v Evropě. Provoz zahájila roku 1913 a stále po ní jezdí původní zrekonstruovanej vůz. Z náměstí je cesta dlouhá 4,14 kilometrů a během cesty se nastoupá 255 výškových metrů. Po cestě můžete sledovat krásný cedule na zastávkách, na kterých je vždycky kromě názvu uvedeno, v jaký nadmořský výšce se nachází. Jedinou chybou tramvaje bylo to, že se s náma vezlo hodně dalších zvědavých lidí. 

Na vrcholku hory stojí poutní bazilika Panny Marie Sedmibolestné. Poutní místo je tady už od roku 1716 a tahle bazilika na jeho místě vyrostla mezi roky 1742-48. Je volně přístupná. Kromě baziliky, turistů a přeplněný kavárny je na vršku taky moc hezká vyhlídka, kde máte Linec jako na dlani. Doporučuju si kafe vypít tam, i když budete zaclánět pár fotkychtivým lidem. 

Kam si zajít na pivo

Pivo jsme si dali jenom jedno, zato jsme na první dobrou objevili parádní podnik. Salonschiff Fräulein Florentien je ukotvená loď nedaleko Ars Electronica Center. Nechybí jí kouzelný posezení v podbalubí ani na palubě. Protože bylo krásně, sedli jsme si ven a vychutnali si pivo svýhledem na řeku a její okolí. Druhým důvodem (tím opravdickým), proč jsme zůstali venku, bylo, že v podpalubí probíhal blešák (jo, blešáková linecká sobota). Byl trochu na jiný úrovni než ten na náměstí. Prodávaly se samý supercool věci – ručně vyráběný šperky, originální oblečení, plátěný tašky a elpíčka. Jeden z prodejců na starým gramci k nákupům pouštěl desky. Neskutečná atmosféra a skvělý místo!