HANIPERK

Rozhledna Haniperk

Na konci října 2019 postavili na Svobodné hoře u Vodňan novou rozhlednu, kterou nazvali Haniperk. Při naší první návštěvě rodičů po tomto počinu jsme se na ni (10. 11.) vypravili. Rozhledna je kopií , co stojí na Boubíně a výhled z ní slibovali na Novohradky, Šumavu a mnoho dalšího. V náš den, kterej jsme na výlet měli vyhrazenej, u nás byla příšerná mlha, načež taťka odmítnul jet snáma (co na rozhledně, když se nedá rozhlížet). 

Kousek pod rozhlednou je parkoviště, ale to rozhodně neměl být náš výchozí bod. Naplánovali jsme si hezkou 12 kilometrů dlouhou okružní procházku z Chelčic. Odtud jsme vyrazili po žlutý směr Stožice (žlutá se většinu cesty kryje s NS Stožice). Cestou jsme si užívali stromy a keře okrášlený ranním mrazíkem. Když jsme se přibližovali k vesnici Vodňanské svobodné hory, uhnuli jsme se na červenou a lesem se došli podívat na židovskej hřbitov nedaleko PražákuAtmosféru hřbitova mlha krásně dokreslovala, a když jsme se vraceli zpátky na žlutou, z níž jsme sešli, začalo mezi stromama v lese prosvěcovat sluníčko. 

Čím jsme vystoupávali výš, tím bylo slunce silnější, a když jsme vylezli na Svobodnou horu, nebylo po mlze ani památky. Z rozhledny jsme měli parádní výhled, kterej mlha pod námi mohla jedině vylepšit! Protože v  době byla rozhledna v okolí pořád novinkou, pár skupinek lidí jsme tam potkali, ale nebyla to žádná hrůza. 

Po pokochání se a vrcholovým odpočinku jsme se vydali zpátky pod kopec, kde se kříží žlutá se zelenou, a pokračovali jsme po zelený plus stále po NS Stožice směrem do Křepic (zelená se po chvíli odpojovala). Tam jsme se chvíli zdrželi u krásnýho výhledu od kapličky za vsí, kde se převalovala mlha kolem kopce a na sluníčku se vyhřívali koníci. Nedaleko tohohle kouzelnýho místa jsme znovu vkročili do hustý mlhy a tou už jsme došli až k autu. Když jsme přijeli domů, taťka nám moc nechtěl věřit, že nám svítilo sluníčko a z Haniperku jsme měli parádní výhledy, u nás totiž vůbec nevylezlo. 

Pokud se rozhodnete na rozhlednu vyrazit, určitě se vydejte alespoň k židovskýmu hřbitovu, kterej ani od parkoviště ve Vodňanských svobodných horách není daleko. (Je pravda, že my jsme na židovský hřbitovy zatížený, každej z nich možná tak na větvi není.) Okruh by se dal i prodloužit, kolem je spousta turistických cest, případně by se dal podniknout na kole a spojit rozhlednu třeba s Lomcem – nedalekým poutním kostelem, o kterým už jsme se taky zmiňovali.