LIBŠTEJN

Zřícenina hradu Libštejn

Na Libštejně jsme byli dvakrát. Poprvý na odpoledním výletě autem – od silnice je to k hradu 1 a půl kilometru lesem po zelený značce. Zřícenina hradu se tyčí na kopci nad řekou Berounkou ukrytá v lesích přírodního parku Horní Berounka. Cestou zpátky do Plzně z naší první návštěvy jsme se ještě stavili vBřasech, kde je na kopečku těsně u vesnice zajímavá dřevěná rozhledna. 

Po prvním okouknutí Libštejna a zjištění, že je tam ohniště a pěknej plácek, jsme k němu na sklonku května vyrazili přespat po širákem. Na přespávačku jsme zlákali jenom dva kamarády, ale místa je tam spousta, takže klidně můžete vyrazit v početnější skupině.  

Vyráželi jsme v pátek po práci, proto jsme na první den měli naplánovanou jen nezbytně nutnou trasu. Z Plzně jsme se dostali autobusem do Lednic, odkud je to na hrad asi 7 a půl kilometru. Došli bysme tam ve fajn čase, kdybysme se v Kozojedech nezastavili v místním pivovaru, kterej nás trošku zdržel. K hradu jsme tedy přicházeli se západem slunce. Páteční trasa byla skoro celá po silnicích mezi vesničkama, až poslední necelý dva kilometry vedly lesem. Oheň jsme ale rozdělali takřka hned, stromů k zavěšení hamak bylo taky na výběr dost, takže jsme si brzy mohli dopřát večeři připravenou na ohýnku. 

Druhej den nás čekala sobotní túra údolím BerounkyČervená turistická značka vás může dovést až do Plzně (na Doubravku), až tam je to pěkných 28 kilometrů. Cestou je ale dost možností si trasu zkrátit. Můžete třeba dojít jenom do Chrástu, odkud jezdí vlak i autobus. Nebo stejně jako my dlouho spát, courat se a zastavovat na pivní osvěžení a dojít jenom na vlakovou zastávku v Sedlecku, která je od zříceniny Libštejna vzdálená slabých 16 kiláčků. 

Trasu údolím Berounky nemůžeme nedoporučit. I bez přespání u hradu je toho spustu k vidění. Krásná příroda, všudypřítomný výhledy na řeku a (pokud taky vyrazíte na jaře) spousta odstínů zelený.