LOMEC

Poutní kostel Lomec

Pro Jihočechy asi tohle místo nebude žádným novým objevem, protože je dost známý, kdekdo tam byl na výletě, nebo třeba na svatbě. Poutní kostel Jména Panny Marie neboli Lomec je významný poutní místo na jihu Čech. Kostel stojí na kopci nedaleko Vodnaň skrytej v Lomeckém lese. My se tam občas vydáme na kole  okolí je protkaný cyklostezkama, ale tady vám popíšeme okruh z Libějovickterej jsme šli pěšky na konci roku 2019. 

Ač byl konec prosince, vyšlo pěkný počasí, a tak nám 13 kilometrů hezky uteklo. Vyráželi jsme od Nového zámku vLibějovicích, šli jsme po modrý do kopce rovnou na Lomec. Kromě barokního kostela na kopci stojí taky klášter, ve kterém žijí Šedé sestry. Byla neděle a zrovna jsme se trefili do času, kdy se sjížděli lidi na mši, takže se to kolem kostela jenom hemžilo. Mezi kostelem a hřbitovem je moderní křížová cesta. Většinou jsou pro mě křížový cesty dost odpudivý, ale tahle je decentní a docela se mi líbí. Taky je u kostela meditační zahrádka a lesík, kde bývá zjara koberec ze sasanek.  

Dále jsme šli po zelenomodrý k zastávce, kde se naskytnul pěknej výhled na ChelčiceOdtud jsme pokračovali do lesa po zelený. Když jsme se dostali na silnici, vydali jsme přes Dlouhou ves a okraj Chelčic zpátky do Libějovic. Nás ovládal hlad, takže jsme rovnou procházku ukončili. Ale když si s sebou vezmete svačinu, je fajn nevynechat Kapli sv. Máří Magdalény, kam se dá dojít (i dojet na kole) z Chelčic nebo z Libějovic (přiložená fotka je z jarní cykloprojížďky).