Během prvních dvou let, co ruku v ruce objevujeme (nejen) krásy Čech, jsme stihli navštívit všech pět ledovcových jezer ležících na naší straně Šumavy. Jezera jsou sice taková výletnická klasika (a není se čemu divit), ale protože jsou všechny fakt krásný, rozhodla jsem se o nich přesto pár řádků sepsat. Třeba se ještě najde někdo, kdo je zatím nestihl všechny objevit.
Na Šumavě se nachází 8 jezer ledovcovýho původu, 5 z nich, jak již bylo zmíněno, leží na český straně, ostatní 3 na tý německý. Jsou velký rozdíly ve velikosti i hloubce jednotlivých jezer, ale všech 5 našich jezer se nachází ve více než tisícimetrový nadmořský výšce. Krom výšky mají společný taky to, že vypadají krásně v jakýmkoliv ročním období a za jakýhokoliv počasí. Dají se navštívit v rámci kratších či delších jednodenních výletů, a jelikož jsou oblíbeným turistickým cílem, jsou dobře přístupný a cesty k nim jsou celoročně udržovaný.
Snad nejznámější jezerní dvojice se nachází blízko sebe, tudíž je často spojována do jednoho výletu (proto i tady dostanou společnej prostor). Jezera jsou od sebe vzdálený jenom 2,5 kilometru. Kdo rád rozhledny, může si ještě asi v půlce trasy mezi jezerama odskočit na vrcholek Špičák, kde se jedna nachází. Výchozím bodem může být Železná Ruda, nebo Špičák (v obou místech staví vlak a jsou bohatý na parkoviště).
Černé jezero je se svojí rozlohou přes 18 hektarů největším jezerem na Šumavě a taky tím nehlubším. Jeho hloubka dosahuje až 40 metrů. Čertovo, který mu s hloubkou 36 metrů šlape na paty, je mnohem menší. Jeho rozloha je téměř poloviční (i tak je ale druhý největší).
(Čertovo jezero bylo taky jediný, který jsme navštívili v zimě, když bylo zamrzlý a zasněžený. Přiznávám, že už spřádám plány, jak letos v zimě stihnout objet i všechny ostatní.)
Další z jezer ležící na Železnorudsku je nejvýše položený jezero Laka. Jde taky o nejmenší ze šumavských jezer, ale to mu na kouzlu rozhodně neubírá! Další z jeho nej jest to, že se jedná o jezero nejvíc mělký – jeho hloubka dosahuje jen 4 metrů.
K jezeru Laka se dá dojít ze Železné Rudy (tuhle cestu jsme zvolili my) po červený, což čítá 10 km. Bohužel je tahle cesta zároveň cyklostezkou, proto celá trasa vede po asfaltce. Na kole je možný se k jezeru dostat z několika směrů. Kratší výlet k jezeru se dá naplánovat z vesnice Nová Hůrka, kde je parkoviště.
Druhý nejmenší jezero se nachází jen kousek (4 kilometry) od obce Prášily. My ho navštívili cestou na Poledník a rozhodně to za kilometr a půl dlouhý prodloužení trasy stálo! Tohle jezero má pro mě taky úplně skvělý kouzlo. Jezírko je hezky schovaný, byli jsme tam k večeru, kachny odpočívaly, některý prováděly hygienu a potkali jsme tam jen jednu skupinku lidí (takže uznávám, že odpoledne by na mě možná tak magicky nezapůsobilo).
Poslední z jezer leží pod horou Plechý. Plešné jezero nemá žádný nej, v hloubce i rozloze je průměrný, ale zato se na něj dá krásně podívat z výšky (když se rozhodnete Plechý zdolat). Cestou jsou vyhlídky dobrou výmluvou pro zastavení a vydýchání se do pěknýho kopce.
My se k jezeru vydali z parkoviště Jelení vrchy. Cesta k jezeru byla nenáročná, 6 kilometrů dlouhá. Pokračovali jsme dál na Plechý, ale dal by se udělat okruh i bez výstupu na vrchol. Druhá možnost, odkud k jezeru jít, je z Nové Pece, což je přibližně stejně daleko. Stejně jako kolem jezera Laka, je i okolí Plešného jezera protkaný cyklostezkama.