Helfenburk

Zřícenina hradu Helfenburk a její okolí

Nedaleko Bavorova stojí hrad Helfenburk. Pro Jihočechy nebude tento tip velkým objevem. Sama jsem tam byla hodněkrát, jako dítě mě tam rodiče brali na místní slavnosti a dětský divadelní představení. Z tý doby mi nejvíc utkvělo v paměti nespočet velkých mravenišť, který jsou rozesetý v lese kolem přístupový cesty k hradu. 

Tenokrát jsme tam ale vyrazili vzimě a Helfenburk byl jen jednou ze zastávek na 15kilometrovým okruhu. Tip pro vás: pokud tam chcete vzít někoho, kdo na hradě ještě nebyl, vyražte v době, kdy bude otevřenej (není to moc těžký zjistit, stačí se podívat na internet). 

My tedy vyrazili z parkoviště nedaleko hradu, kam jsme se taky z jiný strany nakonec vrátili. U hradu jsme se moc nezdrželi, protože byl nedobytnej, takže jsme rovnou mohli pokračovat v krasojízdě dále po červený. 

Lesní pěšina brzy ústí na silničku, po který nás červená značka dovedla přes Javornici do obce Dub, kde jsme si mohli prohlídnout místní nově opravenej zámek. Ten je ve vlastnictví soukromých majitelů, ale turisti si ho můžou prohlídnout a navštívit jeho upravenou zahradu. Majitelé ale musejí být doma, proto (jak jsme později zjistili) je lepší se s nimi předem telefonicky domluvit. My ale měli štěstí a brána byla otevřená. Dokonce se v zahradě vyhřívala chundelatá kočka (i když byl leden, vyšlo krásný slunečný počasí), takže jsme to měli i s doprovodem někoho domácího. 

Kromě zámku jsme v Dubu ještě navštívili poměrně velkej židovskej hřbitov, kterej se nachází v lesíku kousek za vesnicí (taky po červený). Dále jsme pokračovali směr vesnice Tourov. Šli jsme po silnici (a zároveň cyklostezce) kolem Dubského rybníka a po chvíli jsme to stočili na pěšinu vedoucí k lesu. Než jsme zalezli do lesa, užívali jsme si krásný výhledy na vesnici i okolní krajinu. 

Lesní cesta nás dovedla až nad Tourov, ke kterýmu jsme (opatrně, protože to šíleně klouzalo) po asfaltce sestoupili. V Tourově nás překvalila Zřícenina tvrze Tourov, která je značená i na mapách a je víc zřícená, než jsme očekávali. Poté nás čekal poslední úsek našeho okruhu. Za vesnicí se nám ještě rozprostřely hezký výhledy, ale brzy jsme došli na celkem frekventovanou cestu (po který jsme sami přijeli) 

Výlet jsme si moc užili, netušila jsem, že kousíček od hradu jsou takhle krásný místa. Určitě doporučujeme vydat se i do okolí a výlet neodbýt jenom cestou z parkoviště k hradu a zpět.